Współczesna Jaskinia Platona

Spróbuj sobie wyobrazić, że śnisz. Całe Twoje dotychczasowe życie to tylko zwykły, krótki sen. Śni Ci się koszmar, w którym jesteś marionetką w dłoniach polityków, księży, szefa. W tym koszmarze masz liczne zobowiązania kredytowe, rodzinę. Dobrze, że to tylko sen.

W tej metaforze „jaskinia” to rzeczywistość, szare życie. Natomiast „my-ludzie” jesteśmy, w tej jaskini „skuci kajdanami” i widzimy jedyne ścianę przed swoimi oczyma na której tańczą „cienie„. Świat „idealny/doskonały” objawia nam się w swoim „cieniu – takim gorszym, zniekształconym odbiciu” na ścianie. Cień dobiega zza naszych pleców, bo tam płonie „ognisko” rzucające cień. Można się tam (do idealnego świata) dostać, jednak od zawsze widzimy tylko te cienie przed oczyma i trudno wyrwać się z „kajdanów„, to godzimy się z tym co jest. Natomiast jest to tylko iluzja prawdziwego, idealnego życia. Kto odrzuci kajdany i postanowi wyjść na zewnątrz to wejdzie do idealnego świata.

Jaskinia Platona

Współcześnie możemy założyć, że ogień to telewizor, kino, tablet lub inne imitujące rzeczywistość cyfrowe „cudo”. Cienie na ścianie to mogą być ważne wartości, osobiste marzenia, pragnienia które oglądamy z uwagą na swoim cyfrowym ekranie. Natomiast kajdanami jest facebook, manipulacja medialna lub leniwo. Tylko, gdy odłożymy urządzenie lub wyłączymy odbiornik to będziemy mogli żyć własnym życiem – wyjść z jaskini.

„Zrywam moje przywiązanie do rzeczy fizycznych i dóbr materialnych (…) bo tylko niszcząc siebie, mogę uruchomić całą moc ducha. (…) Wyzwoliciel, który niszczy moją własność (…) walczy o uratowanie mojego ducha. Nauczyciel, który usuwa z mojej drogi wszelką własność, uczyni mnie wolnym.”

Podziemny Krąg

Myślę, że przez ryzyko nie robimy tego, w życiu co kochamy. Jest ono największą blokadą i problemem naszych czasów. Boimy się, że gdy kupimy jakiś istotny dla nas przedmiot, to zabraknie nam na jedzenie. Strach nie pozwala nam na wymarzone wakacje, bo gdzieś w tym wymarzonym państwie panuje wojna. Jazda „na stopa” z nieznajomym jest niebezpieczna, bo „podobno 99% kierowców to zwyrodnialcy” lub powszechne podejście: zrobiłbym to, ale boję się że to nic niezmienni.

Sądzę, że z braku konieczności staramy się całe nasze życie ułożyć na półce i nie dopuścić, by coś się z niej przewróciło. Gdy nasi przodkowie stali przed wyborem: iść na wojnę lub kulka, w głowę to decyzja była błyskawiczna, a ryzyko ogromne. Człowiek współczesny powinien odrzucić wszystkie wątpliwości i dążyć do spokoju ducha,  a można go osiągnąć tylko poprzez spełnienia wewnętrznych pragnień, realizację marzeń. Nie bać się ryzykować, bo czeka na nas „idealny świat”.

Dobrym przykładem są dzieci, one nie boją się ryzykować. Dla dobrej zabawy są, w stanie ubrudził nową koszulę lub poświęcić cenną zabawkę, aby przez te kilka chwil dostąpić szczęścia jakiego nie przyniesie żaden współczesny, cyfrowy gadżet. Często mówi się, że powinniśmy trochę wyluzować i zdziecinnieć.

Dokładnie! Przestań się przejmować pracą i tym całym niepotrzebnym rupieciarstwem, które zbierasz aby oświecić swoje puste życie, a zajmij się Sobą.

„Kupujesz meble. Mówisz sobie, to jest ostatnia kanapa, jakiej będę potrzebował w życiu. Kupujesz kanapę, potem przez parę lat jesteś zadowolony, że cokolwiek będzie się działo złego, masz przynajmniej rozwiązaną sprawę kanapy. Potem idealne łóżko. Zasłony. Dywan.
A potem jesteś uwięziony w swoim uroczym gniazdku i stajesz się własnością rzeczy, które kiedyś były twoją własnością.”

Podziemny Krąg

Nikt wcześniej, w historii tej planety nie miał tylu możliwości wykorzystywania swojego cennego czasu. Natomiast współczesny jaskiniowiec zakładając, że fascynuje go Grecja: kupuje sobie telewizor 60 cali, 4K, 3D za 5000 zł, aby oglądać filmy przedstawiające architekturę starożytnej Grecji. Czy doświadczy w ten sposób niepowtarzalnego uroku i majestatu Greckiej kultury? Nie! Lecz może on wyjść z jaskini: zapisać się na kurs greki, wykupić wycieczkę, przewodnika i doświadczyć tego wszystkiego realnie, dotknąć, poczuć, przeżyć. Ten schemat można przekształcić w dowolny sposób, ważne aby mieć świadomość, że nic nas nie ogranicza bardziej niż my sami. Ludzie przed nami nie mieli takich możliwości. Dawniej musieli poświęcić znaczącą część swojego życia na podróż, która często trwała tak długo, że na ich mapie zamazywały się nazwy miejscowości.

Zachęcam Cię czytelniku do spojrzenie krytycznym okiem na swoje życie, które mija z każdą sekundą. Chcę Cię sprowokować do zadania sobie pytań: Czy to naprawdę „Jestem Ja” i czy całe moje życie jest tym, czego tak naprawdę, w życiu pragnę. Czy żyje prawdziwym życiem, czy tylko patrzę na cienie?

Uważam, że wyjście poza współczesną jaskinię, to zobaczenie tych wszystkich możliwości jakie dostarcza nam świat „tu i teraz”. Życie poza jaskinią daje możliwość stwierdzenia na łożu śmierci, całkiem szczerze, że „Przeżyłem/łam wspaniałe życie i wykorzystałem/łam jego możliwości na tyle, na ile było to możliwe.

Ludzie coraz częściej utożsamiają: świat z wielokanałową, kolorową telewizja i radiem, natomiast znajomych i rodzinę maja na „Facebook”. Bardzo często interesującym i fascynującym życiem nazywają gry komputerowe, konsolowe i każda inna wirtualna rzeczywistość. Uwierz mi, nie chcesz tego. Wierzę, że w głębi każdego człowieka żyje niepohamowane pragnienie wolności, samorealizacji. Ze mną tak jest, że gdy czuję ten impuls, w sercu to wiem, że czas coś zmienić. Życie to nie tylko technologia i internet.

Bądź ponadto Czytelniku/czko!

Reklamy każą tym ludziom uganiać się za samochodami i ubraniami, których nie potrzebują. Całe pokolenia wykonują prace, której nienawidzą, po to tylko, żeby móc sobie kupować coś, co nie jest im wcale potrzebne.”

Podziemny Krąg

Napisz, w komentarzu czego tak naprawdę w życiu pragniesz, będzie to Twój pierwszy krok w drodze do wyjścia z jaskini.

Światły

Photo
Jaskinia Photo

newsletter

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Współczesna Jaskinia Platona

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s